Dijital Bilgilendirme ve Tanıtım Ekranı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital Bilgilendirme ve Tanıtım Ekranı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital bilgilendirme (digital signage) ekranı alırken konu ile ilgi bilgi sahibi olmak ve ihtiyacın iyi şekilde belirlenmesi önemlidir. Bu yazımızda dijital bilgilendirme ve tanıtım (digital signage) ekranlarıyla ilgi bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ

Ekran çözünürlüğü karıştırılabilen bir konudur. Çözünürlük bir ekranın görüntüleme alanında ne kadar noktasal detay olduğunu gösterir. Her bir noktaya piksel denilmektedir. Binlerce veya milyonlarca piksel, ekranlarda görüntülenen içeriği oluşturur ve ekran çözünürlüğü, bir ekranın dikey ve yatay olarak kaç pikselden oluştuğunun bilgisini bize verir.

LCD ve LED ekranlar, muhtemelen size tanıdık gelecek endüstri standardı olan 720p, 1080p ve 4k vb. çözünürlüklerde piyasada satışa sunulmaktadır.

  • 720p, olarak adlandırılan ekran yatay olarak 1280 piksel ve dikey olarak 720 pikseldir.
  • 1080p ekran, yatay olarak 1920 piksel ve dikey olarak 1080 pikseldir.
  • 4K ekran, yatay 3840 piksel ve dikey 2160 pikseldir.

Daha büyük ekranın daha iyi çözünürlük sağlayacağını düşünebilirsiniz. Aslında, 42 inç ekranlar ve 55 inç dijital bilgilendirme (digital signage) ekranlarının her ikisi de 720p çözünürlüğe sahip olabilir. Aynı çözünürlükte, iki farklı boyuttaki ekranların içerik bakımından sağlayacağı alan da hiçbir farklılık olmayacaktır.

Bunu göz önünde bulundurarak,  hangi ekranın sizin için en iyi fiyat performans ilişkisini vereceğini bilmek istersiniz. LCD veya LED 1080p çözünürlükteki ekranlar, daha fazla içerik alanı sunumu ve daha fazla fiyat seçeneğiyle bu ekranları en çekici seçenek haline getiren temel faktörlerden ikisidir ve pazarda yol gösterici rol üstlenir.

Bunun nedeni, 4K ekranların hala piyasada fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. Ayrıca, 4K çözünürlükteki ekranlar için içerik doldurmak çok daha fazla GPU (Grafik işlemci ünitesi) gücü ve daha komplike tasarım gerektirir.

Endüstriyel ekranlar piyasada varsayılan olarak dokunmak veya sonradan panel eklenerek dokunmatik halde getirilmiş şekilde bulunurlar.

EKRAN BOYUTU

Doğru ekran boyutunun seçilmesi zorlu bir karar olabilir. Ancak, dijital bilgilendirme ve tanıtım (digital signage) ekranları seçerken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar vardır bunlardan üçü şu şekilde;

  1. Dijital bilgilendirme ve tanıtım (digital signage) ekranınızın monte işlemi.
  2. Dijital bilgilendirme ve tanıtım (digital signage) ekranınızın kurulumu sırasında gereken alanın belirlenmesi.
  3. Dijital bilgilendirme ve tanıtım (digital signage) ekranınızın içeriğinin en fark edilebilir şekilde olması.

Genel olarak 42 ila 55 inç LCD ve LED ekranlar piyasada en çok kullanılan ekranlardır. Ekran seçimini projenize ve ihtiyacınıza göre yapmak ne mantıklısı olacaktır.

EKRAN BAĞLANTI NOKTALARI

Dijital bilgilendirme ve tanıtım (digital signage) ekranlarında bağlantı portlarından en çok HDMI bağlantısı tercih edilmektedir, zaten piyasada bulunan çoğu ekrana yerleştirilmiştir. Endüstriyel dijital bilgilendirme (digital signage) ekranlarında profesyonel olarak her projeye uygun DVI, Display Port, Mini Display Port, VGA gibi çeşitli bağlantı portları bulunur.

EKRAN ESTETİĞİ

Ekranın çerçeve yapısı o ekranın hoş veya kaba görünmesinde etkili rol oynayabilir. Çerçevenin kalınlığı o ekranın kaba görünmesine neden olurken çerçevenin ince olması estetik açıdan hoş görünmesini sağlayacaktır. Ancak daha hoş ve ince görünüm, ekran fiyatlarının yükselmesine sebep olacaktır. Videowall ekran ve sistemlerinde endüstriyel ve ince çerçeveli ekranlar kaliteyi arttırmaktadır.

VİDEOWALL EKRANLAR VE SİSTEMLER

Birden fazla ekranın simetrik ya da asimetrik bir bütün olarak kontrol edilmesi ve yönetilmesiyle kurulan sistemlere Videowall (Videowall – Video Duvarı) sistemleri adı verilmektedir.

Bizi tek parça devasa ekranların, maliyet, kurulum ve bakım zorluklarından kurtaran bu Videowall sistemleri günümüzde geniş ekran ihtiyaçları için en çok tercih edilen çözümlerden biridir. Ekonomik olarak en büyük rakibi olan projeksiyon sistemlerinin gündüz kullanım, parlaklık, çözünürlük ve lamba ömrü sorunları göz önüne alındığında uzun vadeli en ekonomik çözüm olarak değerlendirilebilir.

Videowall ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Sizi arayalım

Hadi iş konuşalım

Bir uzmanla konuş

Satış ekibimiz ve müşteri temsilcilerimiz sizin fikirlerinizi ve isteklerinizi dinlemeye hazır. Hizmetlerimiz veya ürünlerimiz hakkında bir sorunuz mu var hemen arayın!

+90 216 651 28 34 info@solosis.com.tr